In dimineata asta am apucat taurul/bicicleta de coarne si am investit 24 de dolari in pozele mele. Nu de alta, dar ma cam saturasem sa ma chinui cu limita de 200 de poze din arhiva.
Din pacate, in afara de chestia asta(ca am acum acces sa imi vad toate pozele), nu prea stiu ce mai pot face in plus cu contul de Flickr Pro.
Asa ca ma adresez voua, posesori de Flickr Pro: ce se poate face cool? De ce ati recomanda cuiva sa plateasca 24 de dolari pe an pentru contul Pro? Voi de ce o faceti?

Alex este freelancer, antreprenor, blogger, programator si in general pasionat de internet si tehnologie.
11 comentarii
Un domeniu costa $8 si pot sa imi iau si un nume cool de gen Am_poze_pe_net.com daca neaparat vreau. Spatiu pe server am. Nu as da la Flickr $24.
Dezamagit?
Dar nu pentru asta iubim noi Flickr, ci pentru soft, dizain si comentarii…
Şi eu m-am gândit să trec la versiunea Pro, în special în ultimele zile când am depăşit limita de 200 de poze (noroc că am avut ce poze să şterg).
Eu aş da cei 25$ pentru limita lunară mult mai mare şi pentru numărul de seturi disponibile. Cam asta ar fi motivaţia mea principală, mai ales dacă aş vrea să păstrez pozele la dimensiunea lor originală.
O singură chestie mă deranjează acum la Flickr: nu prea există aplicaţii pentru a face backup local la poze.
eu as da pt limita totala de Sets, Photos si Uploads, dar ultima data cand m-am uitat mergea doar cu PayPal – s=a schimbat ceva?
eu am dat pentru limita de poze si seturi, si a putea avea acces la pozele in versiune reala, asa practic am backup complet la ei.
Acum pot sa fac si albume private shareuite cu un url unic, deci am inceput sa “hostez” si pe ale prietenilor
my2c
radu: nu s-a schimbat, dar am paypal
Amuzant e ca intai m-am uitat la feed-ul cu pozele contactelor mele si chiar ma intrebam: mai, si-o fi tras asta cont Pro de a bagat asa intens? Si iata ca intuitia-mi feminina n-a dat gres…
Ca raspuns la intrebare: ma frustra limita de poze si limita de rezolutie. Fiindca seturi si colectii nu folosesc. Deocamdata. Cu toate ca mai nou poti opta sa nu-ti mai strice layout-ul primei pagini cu seturi / colectii pe dreapta.
@Costin: cu totii avem domenii pe care putem instala oricare din cele 40 de trilioane de galerii PHP, dar Flickr are farmecul propriu.
@Radu: de asta e bine sa ai clienti din strainatati.
Hmm, Dreamhost ofera o aplicatie gratuita (daca ai cont Dreamhost), Gallery se cheama, care stie sa faca aceleasi lucruri si chiar mai mult, inclusiv comentarii.
Ma indoiesc ca exista ceva care sa egaleze ca functionalitate si aspect flickr(slideshowul flash, organizr, etc..). Nu am incercat Gallerz, dar Flickr are componenta sociala rezultata din contacte and stuff, care ii da tot farmecul. Ce sa mai zic, se pare ca am intuit bine avantajele lui flickr pro: seturi nelimitate, upload la greu.
Daca mai aveti ponturi – ca de pilda cum sa uplodez rapid din Picasa toata arhiva-mi de 7000 de poze, le astept cu inima deschisa
Eu am uploadad cu uploadr.py toate pozele in format JPG pe care le-am avut (~15K right now). Ce-i drept, l-am modificat un pic ca sa faca upload recursiv shi sa puna nishte taguri automate.
Pentru gestionat cantitatzi asha mari de poze Flickr insa nu prea ofera unelte potrivite.
Partea buna e ca s-ar putea contrui pe baza API-ului pe care il ofera ei.
Răzvan, API-ul de la Flickr e extrem de cool şi îţi oferă multe posibilităţi. Numai că trebuie construite unelte.
Partea ubercool e că există deja wrapper-e peste API-ul ală cam în toate limbajele cu o popularitate decentă.